Hrušně – staré odrůdy
Hrušeň 'Amanliská'

Stará podzimní odrůda francouzského původu se zelenožlutými středními plody střední velikosti. Chutná stolní odrůda, sušená připomíná chuť fíků. Do nižších a středních poloh
Měsíce konzumní zralosti: září - září
Hrušeň 'Ananaska česká'

Stará česká letní odrůda hrušně. Plody střední, žluté barvy s líčkem. Chuť šťavnatá, jemně kořenitá, dobrá. Zraje v polovině srpna. Roste bujně, nenáročná, vhodná i pro vyšší polohy.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen
Hrušeň 'Charneuská'

Stará belgická podzimní odrůda. Plody jsou střední, zelenavé až žluté. Chutná lahodně, sladce kořenitě. Pro přímý konzum, kompotování, pálení a sušení. Proto je i místně zvaná i „Fíkovka“, „Krehule“. Vhodná do zahrad, sadů i stromořadí.
Měsíce konzumní zralosti: září - listopad
Hrušeň 'Solanka'

Stará česká letní odrůda se středními žluto zelenými šťavnatými plody s velmi příjemnou kořenitou a mírně navinulou chutí. Vhodná na přímý konzum, zavařování, sušení i pálení.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - listopad
Hrušeň 'Williamsova'

Velmi stará anglická letní odrůda, větší plody žluté barvy dozrávají koncem srpna. Chuť sladká, pikantně navinulá, výrazně kořenitá s příjemnou vůní, velmi dobrá. Využití jako konzumní ovoce, ale i pro kompoty a výrobu aromatických pálenek. Netrpí strupovitostí. Vhodná do teplých poloh, do středních poloh jen na teplé lokality. Nehodí se do vyšších poloh.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - září
Hrušeň 'Avranšská'

Avranšská - francouzská stolní odrůda z konce 18. století. Středně velký až velký plod. Dužnina je jemná, výrazně šťavnatá, sladká, rozplývavá příjemně kořenitá. Chuťově výtečná. Pro přímý konzum, zavařování i sušení. Vhodná jen pro nižší a střední polohy, na teplá stanoviště. Na chladných stanovištích trpí strupovitostí.
Konzumovatelná od konce září, při podtrhnutí skladovatelná do konce října.
Měsíce konzumní zralosti: září - říjen
Hrušeň 'Mechelenská'

Vznikla jako náhodný semenáč v Belgii (1830). Zvaná též Malinská nebo Josefina. Plod je menší až střední, široce kuželovitý. Slupka je světle zelenavě žlutá, s výraznými tečkami. Chutná nasládle, šťavnatě, muškátově kořenitě. Vhodná pro nižší a střední polohy.
Měsíce konzumní zralosti: prosinec - únor
Hrušeň 'Salisburyho'

Stará belgická odrůda (1800). Plod je středně velký, baňatý. Zelenavě žluté barvy, pokrytý jemnou rzí s výraznými tečkami. Zralý plod je světle žlutý. Chuť je sladce navinulá, šťavnatá, kořenitá. Odrůda nenáročná na půdní a klimatické podmínky.
Měsíce konzumní zralosti: září - září
Hrušeň 'Trevouská'

Stará francouzská pozdně letní odrůda. Vypěstována p.Troyvem z Trévoux (1862). Plody jsou velké, žluté barvy s líčkem. Stolní odrůda vhodná i na sušení, pálení, kompoty, mošty, džemy a další zpracování. Chuť je dobrá, středně aromatickádužnina velmi šťavnatá a rozplývavá. Zraje v druhé půli srpna, ve sklěp vydrží při podtrhnutí maximálně do konce září.
Stromy nesou náročné na půdu, raději ale mají teplé a živné půdy . Ve vyšších polohách se daří na chráněných stanovištích max. do 600 m. Mrazuodolnost má doboru, je i dobrým opylovačem, kvete raně.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - září
Hrušeň ´Magdalenka´
Stará francouská odrůda (před 1628) patřící k nejranějším odrůdám v sortimentu. Plod je malý, svérázné kořenité sladce navinulé chuti. Zraje v druhé půlce července.
Měsíce konzumní zralosti: červenec - červenec
Hrušeň 'Kongresovka'

Kongresovka - francouzská odrůda představená roku 1867. Plod velmi velký, baňatý, nepravidelný, hrbolatý. Barvy žlutozelené. Dužnina je velmi šťavnatá, navinule sladké, lehce kořenité chuti. Vhodná na přímý konzum, zavařování i sušení. Vhodná i do středních poloh. Dozrává kolem poloviny září, uchovatelná při podtržení asi 14 dnů.
Měsíce konzumní zralosti: září - říjen
Hrušeň 'Šídlenka'

Šídlenka - odpradávna pěstována na Moravě. Často i pod názvem Štiglmarka. Plody jsou malé, protáhlé, mdle kanárkově žluté. Dužnina je šťavnatá, tuhá, velmi dobrá, sladká a muškátově kořenitá. Zraje v půli srpna, podtržená vydrží asi 14 dní. Tvoří mohutné stromy, roste i ve vyšších polohách.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen
Hrušeň 'Červencová'
Červencová - francouzská odrůda z poloviny 19. století. Plod je střední až menší, žlutavě zelený s červeným pruhem. Dužnina je středně šťavnatá, navinule sladká, lehce kořenitá, příjemné chuti. Jedna z nejranějších odrůd, zraje koncem července, podtrhnutá vydrží asi 1-2 týdny. Vhodné hlavně na rychlý přímý konzum. Roste slaběji, strupovitostí netrpí.
Měsíce konzumní zralosti: červenec - srpen
Hrušeň ´Grosdemange´
Stará francouzská odrůda rozšiřovaná od začátku 20. století. U nás byla známa i pod jménem Čistecká banánová. Zimní odrůda se středními až velkými lahvicovitě protáhlými velmi chutnými plody. Konzumovatelná od prosince do února. Vhodná pro nižsí a střední polohy.
Měsíce konzumní zralosti: prosinec - únor
Hrušeň 'Konference'

Stará anglická podzimní odrůda se středními až většími protáhlými zelenavě žlutými šťavnatými plody příjemně sladké a aromatické velmi dobré chuti. Vhodná na přímý konzum i kompoty. Dodnes celosvětově tržně využívaná a známá z obchodů. Vhodná i do vyšších poloh.
Měsíce konzumní zralosti: říjen - listopad
Hrušeň 'Madame Verté'

Stará zimní belgická odrůda se středními šťavnatými plody bronzové barvy a lahodné, sladké, příjemně navinulé a velmi kořenité chuti. Dosti odolná mrazu a strupovitosti. Vhodná k přímému konzumu i na kompoty. Stromy mají spíše menší až střední koruny.
Měsíce konzumní zralosti: prosinec - únor
Hrušeň 'Krvavka'

Velmi stará skupina hrušní s narůžovělou až načervenalou dužninou. Plody střední, sladké, mírně kořenité. Zraje v druhé polovině srpna, vhodná na jídlo i na sušení, povidla a pálení. Mrazuodolná, dlouhověká.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen