Hrušně – staré odrůdy
Hrušeň 'Clappova máslovka'

Stará letní odrůda amerického původu s velkými zelenožlutými plody s červeným líčkem. Vynikající pro přímý konzum i zavařování a moštování. Velmi nenáročná a přizpůsobivá různým stanovištím. Dodnes hojně pěstovaná a oblíbená.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen
Hrušeň 'Amanliská'

Stará podzimní odrůda francouzského původu se zelenožlutými středními plody střední velikosti. Chutná stolní odrůda, sušená připomíná chuť fíků. Do nižších a středních poloh
Měsíce konzumní zralosti: září - září
Hrušeň 'Boscova lahvice'

Belgická podzimní odrůda ze začátku 19. století. Plod je velký, lahvicovitě protáhlý, zelenohnědé až zlatožluté barvy. Chuť navinule sladká, kořenitá, lahodná. Nehodí se do vysokých poloh. Zraje od poloviny září.
Měsíce konzumní zralosti: září - říjen
Hrušeň 'Charneuská'

Stará belgická podzimní odrůda. Plody jsou střední, zelenavé až žluté. Chutná lahodně, sladce kořenitě. Pro přímý konzum, kompotování, pálení a sušení. Proto je i místně zvaná i „Fíkovka“, „Krehule“. Vhodná do zahrad, sadů i stromořadí.
Měsíce konzumní zralosti: září - listopad
Hrušeň 'Jačmenka (syn. Majdalenka)'

Krajová letní odrůda Bílých Karpat. Plody střední, žlutozelené barvy, chuť šťavnatá, jemně kořenitá, s výrazným hruškovitým aroma. Zraje v polovině srpna, velmi využívaná pro aromatický destilát, sušení. Tvoří větší vzdušné stromy.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen
Hrušeň 'Oharkula' (pruhovaná)

Rarita - pruhovaná hruška. Krajová letní odrůda z Horňácka. Plody vynikají svou pruhovanou kresbou, odtud i název. Chuti průměrné, vhodná ke konzumu, sušení a kompotování.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen
Hrušeň 'Solanka'

Stará česká letní odrůda se středními žluto zelenými šťavnatými plody s velmi příjemnou kořenitou a mírně navinulou chutí. Vhodná na přímý konzum, zavařování, sušení i pálení.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - listopad
Hrušeň 'Špinka'

Prastará letní odrůda neznámého původu. Plody menší, žlutozelené až skořicově rzivé a kožené barvy. Chuť sladce navinulá, kořenitá, příjemná. Zraje od konce srpna, hodí se dobře na sušení, pálení, povidla. Velká mrazuodolnost, strom roste zdravě, bujně, tvoří široké koruny.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - září
Hrušeň 'Williamsova'

Velmi stará anglická letní odrůda, větší plody žluté barvy dozrávají koncem srpna. Chuť sladká, pikantně navinulá, výrazně kořenitá s příjemnou vůní, velmi dobrá. Využití jako konzumní ovoce, ale i pro kompoty a výrobu aromatických pálenek. Netrpí strupovitostí. Vhodná do teplých poloh, do středních poloh jen na teplé lokality. Nehodí se do vyšších poloh.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - září
Hrušeň 'Hájenka'

Stará belgická podzimní odrůda (nalezena 1810). Plod je velký, velmi šťavnaté, kořenité výborné chuti. Pro přímý konzum i na kompoty. Vhodná jen do teplejších poloh, v chladných polohách může trpět strupovitostí.
Měsíce konzumní zralosti: září - říjen
Hrušeň 'Kongresovka'

Kongresovka - francouzská odrůda představená roku 1867. Plod velmi velký, baňatý, nepravidelný, hrbolatý. Barvy žlutozelené. Dužnina je velmi šťavnatá, navinule sladké, lehce kořenité chuti. Vhodná na přímý konzum, zavařování i sušení. Vhodná i do středních poloh. Dozrává kolem poloviny září, uchovatelná při podtržení asi 14 dnů.
Měsíce konzumní zralosti: září - říjen
Hrušeň 'Křivice'

Stará francouzská odrůda nalezená jako náhodný semenáč roku 1848. Plody jsou velké, protáhlé a částěčně zakřivené. Slupka je pevná, zeleně žlutá s červeným líčkem. Chuť je sladká, slabě kořenitá, výborná. Vhodná do teplejších poloh, kde dosahuje nejlepší chuti.
Měsíce konzumní zralosti: říjen - listopad
Hrušeň 'Nagevicova'

Nagevicova - pravděpodobně francouzská či italská odrůda pěstovaná už od 16. století. Rozšířená zvláště na Českomoravské vysočině pod názvy Piksla, Piksálka, Blanketka... Plody jsou malé, rostoucí ve shlucích. Dužnina je šťavnatá, velmi sladká s muškátovým aroma. Sklízí se koncem července, skladovatelná je jen krátce. Pro přímý konzum, ale i sušení a zavaření. Stromy rostou bujně, zdravě, hodí se i do horších, chladnějších a vyšších poloh. Vhodná i do stromořadí.
Měsíce konzumní zralosti: červenec - srpen
Hrušeň 'Solnohradka'

Velmi stará odrůda, pojmenovaná podle místa svého největšího rozšíření Salzburgu. Plod je malý, cibulovitého tvaru, barvy zelenavé s červeným líčkem. Při zrání žloutne. Chuť je jemná, velmi šťavnatá, sladká, příjemně kořenitá. Brzy hniličí. Je výborná na sušení. Hodí se pro pěstování spíše kmenných tvarů, do polních sadů či stromořadí. Vhodná i do vyšších poloh.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen
Hrušeň 'Konference'

Stará anglická podzimní odrůda se středními až většími protáhlými zelenavě žlutými šťavnatými plody příjemně sladké a aromatické velmi dobré chuti. Vhodná na přímý konzum i kompoty. Dodnes celosvětově tržně využívaná a známá z obchodů. Vhodná i do vyšších poloh.
Měsíce konzumní zralosti: říjen - listopad
Hrušeň 'Madame Verté'

Stará zimní belgická odrůda se středními šťavnatými plody bronzové barvy a lahodné, sladké, příjemně navinulé a velmi kořenité chuti. Dosti odolná mrazu a strupovitosti. Vhodná k přímému konzumu i na kompoty. Stromy mají spíše menší až střední koruny.
Měsíce konzumní zralosti: prosinec - únor
Hrušeň 'Muškatelka letní'

Stará česká letní odrůda s malými žlutavými šťavnatými plody s navinulou a muškátově kořenitou chutí. Vhodná na přímý konzum, sušení, povidla i pálení. Vytváří mohutné zdravé dlouhověké stromy, mimořádně odolné. Vhodná i do vyšších poloh.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen
Hrušeň 'Krvavka'

Velmi stará skupina hrušní s narůžovělou až načervenalou dužninou. Plody střední, sladké, mírně kořenité. Zraje v druhé polovině srpna, vhodná na jídlo i na sušení, povidla a pálení. Mrazuodolná, dlouhověká.
Měsíce konzumní zralosti: srpen - srpen