• Přeskoč na obsah
 • Přeskoč na levé menu
 • Přeskoč na horní menu
 • Vize školky

  Ovocná školka Bojkovice – Radim Pešek

   

  Zaměřujeme se na osvědčené odrůdy a druhy, které je možné pěstovat bez chemického ošetřování a to i v okrajových oblastech a vyšších polohách. U jabloní, hrušní, třešní a slivoní pak může být díky semenné podnoži pěstitelským tvarem  polokmen a vysokokmen. Stromy na takovéto podnoži dobře kotví, lépe si hledají vodu i živiny a jejich životnost dosahuje několik desítek let a při dobré péči dávají užitek několika generacím pěstitelů. Stromy jsou vhodné nejen do zahrad a sadů, ale často i pro aleje a stromořadí, pastviny i jako solitéry do krajiny.

   

   Škola množí a prodává stromky a keře těchto druhů a odrůd:

   

  -staré odrůdy jabloní a hrušní na semenných podnožích – sortiment asi třiceti odrůd jabloní(Jadernička moravská, Panenské, Kožená reneta zimní, Malinové hornokrajské a holovouské, Smiřické, Strýmka, Kardinál žíhaný…) a patnácti odrůd hrušní (Amanliská, Merodova, Charneuská, Špinka, Praskle, Jačmenka/ Majdalenka, Krvavka,  …)

   

  -staré odrůdy peckovin – slivoně (Durancie, Oulinská, Mirabelka nancyská…), třešně (Napoleonova, Dönnisenova žlutá, Kaštánka,...), višně a sladkovišně (Vackova, Španělská, Královna Hortenzie...), broskvoně odolnější kadeřavosti (Amsdenova)

   

  -méně známé ovocné druhy – oskeruše, moruše, dřín, mišpule, kdouloň, aronie, jeřáb sladkoplodý, kaštanovník setý, líska velkoplodá, mrazuvzdorné kiwi, zimolez kamčatský, meruzalka plodová, ostružina beztrnná, malinoostružina, muchovník, rakytník, atd.

   

  -nové odolné odrůdy ovoce – angrešty odolné padlí, švestky tolerantní na šarku, meruňky odolnější mrazu a šarce atd.

   

  -vzácnější divoké bělokarpatské dřeviny – hrušeň polnička, klokoč, dřín, oskeruše

   

  Školka hospodaří přírodě přátelskými tradičními  v oblasti Bílých Karpat (350 m n. m.).

  Zásadně nepoužíváme k pěstování umělá hnoji, hnojíme poze komposty, zelým hnojení či hnojem. Stromky nám pak lépe vyzrávají ve dřevě. Odmítáme použití herbicidů - školky jsou plečkovány a v řádcích plety ručně či okopávány.

  K ochraně před chorobami a škůdci se snažíme využívat preventivních opatření - volba méně náročných odrůd, podpora predátorů, agrotechnické opatření...). V případě kalamitního výskytu škůdců či chorob používáme pouze přípravky, které jsou schváleny pro kontrolované ekologické zemědělství.

   

  Školka je držitelem regioální ochranné známky "Tradice Bílých Karpat" podporující místní výrobky a řemesla.
  Většina rostlin je prodávána v kategorii množení CAC.


  Prodej probíhá na jaře a na podzim v prodejně v Bojkovicích (viz. hlavní stránka), v prodejně na ulici Luhačovická,Bojkovice.  Mimo sezónu je prodej možný po předchozí telefonické nebo e - mailové domluvě. Podrobnosti jsou vždy na "Hlavní stránce".

  korespondenční/ fakturační adresa: Radim Pešek, Chmelnice 394, 687 71 BOJKOVICE. tel.: 777 579 776, e-mail: ajsa1@seznam.cz,  www.stareodrudy.org